Odgrodzeni zielenią – zakładamy żywopłoty
Ogród

17 Kwi 2018

Odgrodzeni zielenią – zakładamy żywopłoty

Funkcje jakie spełnia dziś żywopłot są w zasadzie różnorodne – począwszy od zapewnienia nam prywatności poprzez ochronę przed zanieczyszczeniami takimi jak kurz aż do stworzenia bariery przed hałasem. Dodatkowo żywopłot posadzony w odpowiednim miejscu spełnia swoje ważne funkcje jako istotny element ogrodu – pozwala wydzielić w nim strefy, stworzyć zielone tło dla rabat lub wyznaczyć krawędź ścieżki. Zatem widać, że sprawa nie jest błaha – dotyczy bezpieczeństwa, prywatności i ciszy. Warto zatem przyjrzeć się bliżej żywopłotom.

Gatunki

Wybór na szczęście jest duży, zawęzić go mogą, a nawet powinny, konkretne wymagania jakie mamy wobec żywopłotu oraz warunki, które panują w naszym ogrodzie. Nasza wizja musi mieć bowiem oparcie w faktach. Jeśli nie będziemy zwracać uwagi na warunki jakimi dysponujemy żywopłot po prostu się nie przyjmie. Zatem wybierając gatunki weźmy pod uwagę to czy zamierzamy sadzić żywopłot w słońcu, czy w cieniu, czy chcemy, aby urósł wysoki, czy chodzi nam wyłącznie o obwódkę dla ścieżki. Czy chcemy, aby rósł nieformowany czy zamierzamy strzyc go, równać lub nadawać mu inne kształty.

Ściana – zależy nam na odcięciu się od sąsiadów i zyskaniu prywatności – wybierzmy żywopłot bukowy – wymaga przycinania, za to pięknie przebarwia się jesienią. Warto wypróbować grab pospolity – ma niewielkie wymagania i jest odporny. Błyskawicznie – oczywiście w skali świata roślin – będzie rósł żywopłot z lipy drobnolistnej. Zależy nam na tym, aby kolor utrzymywał się cały rok? Polecamy cis lub żywotniki takie jak popularna u nas Thuja. Spektakularnie wyglądać będzie kwitnący wiosną żywopłot z forsycji.

Jeżeli naszym celem jest uzyskanie podziału ogrodu na strefy możemy skorzystać ze sprytnej metody jaką jest wykorzystanie pnączy. Efekt optycznego wydzielenia nastąpi, nie będzie jednak tak rozległy i jednoznaczny jak w przypadku gatunków typowo wykorzystywanych na żywopłoty. Winobluszcze czy powojniki – to gatunki szybkorosnące i na efekty nie trzeba będzie czekać przez lata.

Sadzimy

Ważne jest właściwe przygotowanie gleby – wzruszmy ją głęboko, a w powstałym zgłębieniu umieśćmy materiał o wysokiej żyzności – mieszankę z kompostem lub torfem. W celu poprawienia struktury zbitej ziemi warto dodać również nieco piasku.

Sadzonki sadzimy w odpowiednich odległościach i w odpowiedniej ilości rzędów. Zwykle dla żywopłotów wymagających strzyżenia umieszczamy rośliny w rozstawie między 20 a 50 cm, są jednak gatunki, gdzie odległości sięgają nawet metra. W celu ochrony młodych korzeni i ochrony przed utratą wilgoci świeżo posadzony żywopłot należy poddać ściółkowaniu – rozsypmy wokół roślin korę co oprócz wspomnianych już zalet ograniczy również rozrost chwastów.

Cierpliwości!

Zakładanie żywopłotów to działalność zakrojona na lata. Nasza praca po posadzeniu polegać ma na obserwacji i reagowaniu w razie wystąpienia kłopotów – nawożeniu, podlewaniu, ściółkowaniu – reszta należy do roślin. Jeśli dobrze dobraliście gatunek, nie musicie się martwić – rośliny sobie poradzą, a Wy dostanie swój wymarzony żywopłot.