Ogród w stylu angielskim
Ogród

17 Kwi 2018

Ogród w stylu angielskim

Angielskie śniadanie nie zachęci każdego, co innego ogrody w stylu angielskim – te podziwia cały świat. Co prawda formalnie styl ten nie da się zdefiniować tak łatwo jak powiedzmy francuskie czy japońskie założenia ujmuje nas jednak ich naturalność i sielskość. Owa naturalność, co warto podkreślić, jest jednak pozorna, przepiękny przydomowy ogródek oznacza ogrom pracy dla zajmującego się nim ogrodnika. Czy warto podjąć ten wysiłek? Dla nas oczywiste jest, że tak – przecież ogród w stylu angielskim to idealne miejsce dla Ciebie i Twojej rodziny.

Angielski czy wiejski

To co w Polsce zwykliśmy uważać za angielski styl ogrodów to najczęściej wielopiętrowe, pełne kwiatów rabaty zaliczane właściwie do stylu wiejskiego. Zwykle zapominamy, że w angielskich ogrodach równie ważne są żywopłoty i bukszpanowe rzeźby przycinane z wielką pieczołowitością, ogromne parki i soczyste trawniki. Wrócimy jednak do kwiatów i przydomowych warzywników czyli do takich rozwiązań, które pod nazwą „angielski” realizują naszą wizję przydomowego raju.

Uroczy miks

Najważniejsza uwaga, która stanowić będzie o tym czy ogród stanie się naszym powodem do dumy – przypadkowość nasadzeń jest wyłącznie pozorna. Wybór każdego gatunku powinien być poprzedzony analizą potrzeb konkretnej rośliny w zakresie rodzaju ziemi, zapotrzebowania na wodę i nawożenia oraz ilości słonecznego światła, docelowej osiąganej wysokości, odporności na mróz oraz okresu kwitnienia. Zestawienie wybranych gatunków w malowniczą grupę tak, aby jeden gatunek nie zabierał światła drugiemu, aby okresy kwitnienia zazębiały się jest nie lada sztuką. Najważniejszy etap, koncepcyjny, powinien zatem przebiegać spokojnie, w domowym zaciszu, przy wykorzystaniu profesjonalnej literatury, ewentualnie internetowym wsparciu społeczności zebranych wokół ogrodniczych forów. Tylko taka kolejność działań dać nam może wymarzony efekt. Jeśli dobrze to zaplanujecie wszystko się uda – Wasz ogród będzie wyglądał tak naturalnie, że większość osób da się nabrać, że wyrósł tak piękny ot, bez żadnych planów. O to przecież w tym chodzi – o niewielkie ogrodnicze kłamstewko.

Zaplanujcie cały rok

Wszystko w wiejskim ogrodzie powinno być dopięte na ostatni guzik. Warto wypracować taką koncepcję, która pozwoli na to, aby przez cały rok działo się coś interesującego. W naszym klimacie poradzić można wybór zimozielonych krzewów, które możemy, na angielską modłę, przycinać nadając im różne kształty i cieszyć nimi oczy również zimą.

Lato, ach to Ty

Ogród najpiękniej wygląda latem. Różnobarwne rabaty zachwycają barwą, kształtem kwiatów i wszelkimi odcieniami zieleni. Jeśli chcecie kwitnącej sielskości zdecydujcie się na swojski łubin czy zjawiskowe ostróżki. Dodajcie do tego aromatycznej, kwitnącej mięty, nie zapomnijcie też o najniższym piętrze rabatki wybierając smagliczki czy lobelie. Te plamy kolorów warto zdynamizować jakimś spektakularnym soliterem – choćby wyrastającą z cebulek trytomą – zwaną również płonącą pochodnią.

Nie tylko dla oczu

W klimat wiejskiego, rustykalnego ogrodu wspaniale wpisują się warzywa. Wystarczy spojrzeć jak piękna i delikatna jest choćby marchwiana natka – między wyspami kwitnących kwiatów powinno znaleźć się miejsce na mały warzywnik, na dywan poziomek i krzaczki truskawek. Łączenie pięknego i pożytecznego z pewnością jest działalnością w stylu angielskim – Anglicy słyną ze swojego pragmatyzmu. Uczmy się od nich również cierpliwości – potrafią z oddaniem pielęgnować swój ogród. Stać Was na taki wysiłek? Jeśli tak to przepowiadamy Wam mnóstwo radosnych chwil w Waszym pięknym, wiejskim, rustykalnym, angielskim, a może po prostu … Waszym ogrodzie.