Oczko wodne
Ogród

17 Kwi 2018

Oczko wodne – ogrodowe oczko w głowie

Woda jest żywiołem niezbędnym do życia. Jej obecność w ogrodzie wydaje się zatem być czymś bardzo naturalnym. Kto chce mieć wodę w ogrodzie powinien rozważyć założenie oczka wodnego – stworzy tym samy miejsce do życia dla nowych gatunków roślin i zwierząt, a dla siebie nieziemsko piękne widowisko jakim będzie obserwowanie tego mini uniwersum.

Właściwe miejsce

Duży wpływ na ostateczny efekt ma właściwy wybór lokalizacji. Poszukajmy miejsca częściowo zacienionego – co pozwoli zdywersyfikować gatunki roślin, właściwe dla naszego oczka i ochronić wodę przed zbyt nagłym nagrzaniem i zbyt intensywnym parowaniem.

Właściwe wykonanie

Nasze oczko wodne ma wyglądać naturalnie, aby tak stan osiągnąć należy mocno się postarać – wybierając kształt, właściwie izolując oczko, a następnie dostarczając do niego wodę i przewidując system filtrowania. Inaczej się nie da – woda musi być oczyszczana w przeciwnym razie grozić nam będzie inwazja glonów.

Właściwa równowaga

Oczko wodne nie istnieje bez roślin, to one nadają mu sens. Nasadzenia powinny być jednak przemyślane – w ramach oczka wodnego wyodrębniono kilka stref, które pomogą uzyskać biologiczną równowagę. Jeżeli właściwe dobierzemy gatunki roślin możemy osiągnąć wysoki poziom autooczyszczania całego układu. Przeznaczmy zatem na nasadzenia około 60-70% powierzchni, aby zoptymalizować proces samoregulacji.

Strefa błotna to ok 15 cm poniżej poziomu wody, w strefie tej powinna znajdować się zwykła ziemia, to będzie miejsce bytowania zwierząt, ale również strefa intensywnego wzrostu roślin okalających nasze oczko. Warto wspomnieć choćby o krwawnicy pospolitej czy o jeżogłówce gałęzistej albo o żółciutkich kaczeńcach czy nieco podobnej do nich knieci wodnej.

Strefa wody płytkiej zwanej również szuwarową. W tej strefie szuwary czują się najlepiej dając schronienie wielu gatunkom zwierząt.

Strefa wody głębokiej to zarówno królestwo roślin podwodnych jak i tych, które połączone z dnem pływają po powierzchni wody – czyli spektakularnych grzybieni i grążeli.

Poczuj właściwą chemię

Stworzyliśmy w naszym ogrodzie sztuczny twór, który nawet mimo niespotykanych właściwości posadzonych w nim roślin nie przetrwa w oczekiwanym stanie bez naszej pomocy. Naszym zadaniem jest konsekwentna dbałość o stan roślin, wody, brzegów i dna – usuwany obumarłe części organiczne, usuwamy glony, stabilizujemy odczyn wody, pozbywamy się mułu, przygotowujemy oczko do sezonu zimowego. Nie brzmi to zbyt dobrze? Wbrew pozorom praca nie jest bardzo ciężka – dzięki odpowiednim preparatom, które bezpieczne dla roślin i zwierząt pozwolą nam utrzymać nasze wodne oczko w najlepszym możliwym stanie.

Nasza nagroda

Wieść o starannie utrzymanym oczku wodnym rozniesie się szybko wśród okolicznych mieszkańców i być może zostaniecie nagrodzeni – Wasze oczko wodne stanie się domem dla wielu gatunków płazów, gadów, ptaków, a przede wszystkim owadów. Na Waszych oczach będzie odbywał się spektakl życia, a Wy poczujecie z tego faktu ogromną satysfakcję.