Jak urządzić dom dla alergika
Dom

07 maja 2018

Jak urządzić dom dla alergika – hipoalergiczne aranżacje

Niestety, epidemia alergii trwa w najlepsze. Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny padł ofiarą alergii należy zoptymalizować środowisko w jakim przebywa tak, aby zminimalizować odczuwane dolegliwości. Okazuje się, że dokonując kilku zmian czy też uświadamiając sobie pewne fakty możemy znacznie poprawić codzienny komfort życia alergika. Dowiedz się na co zwracać uwagę.

Ściany

Do malowania używamy produktów, które posiadają odpowiednie atesty. Malarskie powłoki nawet po wyschnięciu mogą być źródłem formaldehydów, których obecność w powietrzu może stać się przyczyną wystąpienia reakcji alergicznej. Warto również przypomnieć, że największym wrogiem alergika jest kurz, zatem każda nierówność może stać się miejscem gdzie będzie się on zbierać. Lepiej wybrać jednorodne, gładkie powierzchnie, które łatwo utrzymać w czystości.

Podłogi

Może okazać się, że trzeba będzie zrezygnować z dywanów Klasyczne kobierce to siedlisko kurzu i roztoczy. Im gładsza podłoga, tym lepiej. Jeśli możesz wybrać wymień dywan na wykładzinę z krótkim włosiem, jeśli jesteś zmuszony do rezygnacji z wszelkich tekstyliów wybierz na podłogę naturalne drewno lub panele. Ciepło i przytulność wnętrza zapewni również podłoga z naturalnego korka, natomiast podłoga wykonana z kamienia lub gresu będzie najłatwiejsza do umycia.

Okno

Rezygnacja z suto marszczonych zasłon i firan nie powinna być w dzisiejszych czasach smutną koniecznością. Istnieje wiele pięknych i praktycznych alternatyw – żaluzje czy rolety dostępne są we wszystkich kolorach tęczy i z pewnością uda się odnaleźć stosowny zamiennik dla klasycznych dekoracji.

Sen

Całe szczęście alergicy mają dziś ogromny wybór antyalergicznych produktów i nie są zmuszeni do spania pod pościelą wypełnioną pierzem. Wypełnienie nowoczesnych kołder, poduch, materacy to najwyższej jakości surowce, które zapewnią choremu spokojny, niezakłócony sen.

Meble

Te skrzyniowe, szczególnie jeśli wykonano je z drewna, powinny być bezpieczne. Gorzej z meblami wypoczynkowymi. Trudno wyobrazić sobie salon bez kanap czy foteli – wybierać jednak należy takie obicia, które nie będą zatrzymywać kurzu. Ważne jest również systematyczne sprzątanie, wykorzystanie specjalistycznych środków oraz – w celu antykurzowej profilaktyki – stosowanie aerozoli zawierających środki antystatyczne, dzięki którym kurz będzie „kleił” się do powierzchni rzadziej i w mniejszych ilościach.

Porządek

Odkurzacze, które wchodzą w grę w domu alergika obowiązkowo wyposażone muszą być w filtry typu HEPA. Czystość powietrza zapewnić mogą specjalne oczyszczacze – o różnych kształtach, rozmiarach i sposobach działania. Warto dbać również o właściwe nawilżenie pomieszczeń – tu również w sukurs przyjedzie nam nowoczesny sprzęt AGD. Podobnie w kwestii prania – wybierzmy model pralki, który posiada wśród programów opcję przeznaczoną dla osób cierpiących na uczulenia, nie zapomnijmy również o hipoalergicznych detergentach. Systematyczność naszych wysiłków w krótkim okresie przyniesie cierpiącemu znaczną ulgę.