pielęgnacja drewnianych podłóg
Dom

27 Lip 2018

Jak pielęgnować drewniane podłogi?

Drewniane podłogi to ozdoba sprawdzająca się w każdym wnętrzu zarówno klasycznym jak i nowoczesnym. Często decydując się na drewniane podłogi obawiamy się, że nie poradzimy sobie z ich pielęgnacją, a przez to wygląd podłóg przestanie być atrakcyjny po krótkim czasie. Tymczasem dobrze pielęgnowana, drewniana podłoga będzie ozdobą naszego domu przez lata. Jak więc o nią zadbać?

Typ podłogi

Sposób pielęgnowania powinien być dostosowany do rodzaju podłogi. Inne wymagania ma podłoga lakierowana, inne olejowana. Powinniśmy przede wszystkim wybierać detergenty przeznaczone dla naszego rodzaju podłogi. Jest jednak kilka ogólnych zasad którymi powinniśmy się kierować.

Piasek

Drewniana podłoga niezależnie od typu narażona jest na mikrouszkodzenia powodowane kanciastymi ziarenkami piasku. Rysy te powstają zarówno w drewnie, jak i na lakierze, wówczas gdy podłoga jest lakierowana. Powinniśmy zatem codziennie podłogę zamiatać, odkurzać, myć lub przecierać, tak by było na niej możliwie najmniej piasku.

Woda

Drewnianej podłodze nie służy kontakt z wodą, dlatego starannie wyzymajmy mopa podczas porządków. Drewno pod wpływem wilgoci może odkształcać się powodując nieestetyczne przerwy. Używanie impregnatu może spowolnić lub całkowicie wyeliminować proces odkształcania.

Środki czystości

Używaj środków czystości przeznaczonych dla określonego typu podłogi. Ogólne środki czystości mogą mieć negatywny wpływ na wygląd podłogi. Niektóre mogę być zbyt mocne i niszczyć strukturę, inne niepotrzebnie nabłyszczają lub zmatawiają powierzchnię. Przed myciem warto podłogę odkurzyć by piasek nie był ciągnięty po powierzchni przez mopa.

Domowe sposoby

Domowym sposobem na mycie drewnianej podłogi jest roztwór wody z octem. Podobno nie zostawia smug. Innym pomysłem jest przetarcie podłogi ściereczką namoczoną w ostudzonym wywarze z herbaty. Zawarta tam tanina sprawi, że podłoga będzie błyszczeć. Natomiast jeżeli zobaczysz na podłodze rysę zamaluj ją woskową kredką w identycznym kolorze. Pozostawiony na rysie wosk rozgrzej suszarką, a następnie przetrzyj szmatką. Podłoga powinna wyglądać jak nowa.

Od czasu do czasu

Raz na miesiąc warto pastować podłogę specjalnym preparatem. Zabieg ten wzmocni lakier, nabłyszczy podłogę i prawdopodobnie pogłębi kolor. Pamiętaj, że przez jakiś czas po tym zabiegu podłoga zostaje śliska.
Lakierowanie warto powtarzać średnio co 5-10 lat. Pomoże to uzupełnić ubytki w poprzedniej warstwie i odświeży wygląd podłogi.

Cyklinowanie powinno nastąpić przed lakierowanie. Pozwoli ono zedrzeć zniszczoną warstwę parkietu.
Podłogę olejowaną raz w miesiącu warto umyć mydłem natłuszczającym. Ponowne olejowanie powinno następować znacznie częściej niż lakierowanie. Mianowicie co ok. 2 lata.

Podsumowanie

Dbanie o nawierzchnie drewniane jest wymagające i często pracochłonne, czasami wymaga nieco większych nakładów finansowych. Pamiętajmy jednak, że trud włożony w pielęgnowanie podłogi zwróci nam się w pięknie wyglądającym mieszkaniu. Jeżeli odpowiednio zadbamy o naszą podłogę będzie nam ona służyła lata i niezależnie od upływu czasu robić będzie dobre wrażenie.