Hodowla roślin cebulowych
Ogród

17 Kwi 2018

Hodowla roślin cebulowych – kolorowy zawrót głowy

Zmagazynowana w cebulkach eksplozja witalności, kolorów i kształtów. Kochamy cebulowe kwiaty głównie za to, że są piękne i bardzo szybko reagują na pierwsze symptomy wiosny. Nie każą na siebie długo czekać, żyją krótko lecz intensywnie, ciesząc nasze oczy kształtem i kolorem wtedy, gdy inne rośliny dopiero otwierają jedno oko budząc się z zimowego snu. Dajcie się przekonać do wpuszczenia wiosny do ogrodu i pokochajcie cebulowe kwiaty.

Cebulowe zakupy

Kwiaty cebulowe najlepiej wysadzać jesienią, cebula ma czas, aby ustabilizować się w swoim nowym środowisku. Przetrwanie pierwszej zimy daje nadzieję na wieloletnie kwitnienie. Nie znaczy to jednak, że nie można sadzić cebul wiosną – wschodzą one średnio po 8-10 tygodniach. Będąc w sklepie wybierajcie duże, dorodne sztuki, bez śladu uszkodzeń czy pleśni., pozostające w stanie spoczynku. Podczas sadzenia ważna jest głębokość umieszczenia cebuli oraz sposób, w jaki wkładamy ją do ziemi. Bardzo często na opakowaniach znajdziemy potrzebne wskazówki, które precyzyjnie określają potrzeby danego gatunku, jeśli brak nam takich oznaczeń pamiętajmy, że cebulkę umieszczamy na głębokości odpowiadającej mniej więcej jej trzem długościom, zawsze częścią, z której wyrastają drobne korzonki do dołu. Bulwy umieszczamy – w zależności od gatunku – w rozstawie co 10, 20 cm.

Wiosenne kwitnienie

Możemy wybierać spośród wielu gatunków – cebulica syberyjska, hiacynty, szachownice, krokusy, narcyzy, tulipany w nieograniczonej wprost mnogości odmian. Wszystkie te rośliny pojawiają się w naszych ogrodach stanowiąc zapowiedź zbliżającej się wiosny – towarzyszą nam od zniknięcia śniegów, podczas Wielkanocy, niektóre nawet podczas majówki. Następnie przekwitają, gubią płatki i oddają miejsce pozostałym rezydentom naszych ogrodów. Ci cebulowi pionierzy zasługują na odrobinę naszej troski. Odrobina to dobre słowo – rośliny te faktycznie oczekują od nas niewiele, wszystko mają bowiem przy sobie – siłę witalną czerpią ze składników zmagazynowanych w cebuli, wilgoć pobierają z ziemi – wiosną gleba jest wilgotna dzięki topnieniu śniegów i częstym deszczom, a wiosenne słońce z powodzeniem dokończy dzieła. Ważne jest jednak, aby raz na jakiś czas przekopać cebule, dać im odetchnąć w suchym i ciemnym pomieszczeniu, potraktować preparatem antygrzybicznym i jesienią wsadzić je w ziemię po raz kolejny – być może w innym miejscu i nowym układzie co sprawi, że te same rośliny zrobią nam po raz kolejny wspaniałą wiosenną niespodziankę.

Pojemniki pełne kwiatów

Rośliny cebulowe są wprost stworzone do ogrodowych skrzynek. Pięknie wyglądają w większych skupiskach i mogą stanowić prawdziwą ozdobę ogrodów, tarasów czy schodków poustawiane z pozoru niedbale pośród zalegających nadal plam śniegu. Można tworzyć zestawy jednogatunkowe lub kreować wielogatunkowe kompozycje – w cynowych lub wiklinowych pojemnikach będą wyglądać jak najpiękniejsza zapowiedź wiosny. Pamiętajmy o narcyzach – to cebulowi indywidualiści – nie lubią towarzystwa innych gatunków – uszanujmy to.