Domowe podstawy
Dom

07 maja 2018

Domowe podstawy – jak kolor na podłogę

Zwykło się sądzić, że w procesie aranżacji ściany mają dla ostatecznego efektu większe znaczenie niż podłogi. Nic bardziej mylnego – podłogi są tak samo ważne i mają niebagatelny wpływ na ostateczny odbiór wnętrza. Jeśli nie jesteście do końca pewni jak powinny wyglądać podłogi w Waszym domu przeczytajcie nasz przewodnik – wszystko stanie się jasne, a Wy zyskacie solidne podstawy do dalszych działań .

Materiały

Wybór oferowanych materiałów jest imponujący – począwszy od stosunkowo tanich i łatwych w montażu paneli poprzez szlachetniejsze tworzywo jakim jest drewno w najróżniejszej postaci – desek, klepek czy parkietów. Uznanie zdobywają podłogi korkowe, coraz częściej wybierane są specjalnie spreparowane żywice czy odpowiednio wygładzony beton. Poza tym na podłogi, szczególnie w miejscach takich jak kuchnie, łazienki czy przedpokoje, wybierane są płytki, gresy lub kamienie. Wybór materiału nie jest bez znaczenia – panele i drewno sprawiają, że uzyskany efekt będzie kojarzył się z domową przytulnością, żywice i beton sprawdzą się w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji, a elegancki połysk płytkowej podłogi znamionować będzie szyk i elegancję. W przypadku podłóg liczy się nie tylko faktura surowca –znaczenie ma również kolor, a ten potrafi odmienić każde wnętrze.

Przewodnik po kolorach

Bardzo jasne. Jasne podłogi, takie na granicy bieli i szarości potrafią optycznie powiększyć przestrzeń. Wspaniale sprawdzą się w domach o niewielkim metrażu. Jeśli planujecie aranżacje w tradycyjnym stylu shabby schic albo skandynawskim powinniście operować wśród jasnych odcieni podłóg.

W słonecznej tonacji

Podłogi z elementami żółtej barwy znamionują witalność i otwartość – na kolory, na dekoracje i na radość, która będzie panować w Waszym domu. To bardzo optymistyczna opcja.

Złociste, wpadające w miodowy i pomarańcz. Takie podłogi mają niezwykłą moc, są bardzo ciepłe w odbiorze. Wnętrze od razu zyskuje na przytulności. Podłogi w odcieniach miodu, szczególnie jeśli mają połysk nadadzą szyku wnętrzom w dworkowym i klasycznym stylu.

Orzech. Ciepłe podłogi w tonacji orzechowej są wprost wymarzone do wnętrz w stylu etno czy kolonialnym. Współgrając ze zgromadzonymi sprzętami wnętrze stanie się oryginalne i przytulne zarazem.

Rude. Podłogi z domieszką czerwieni to ekstrawaganckie rozwiązanie. Sprawdzi się w eklektycznych wnętrzach, gdzie wzornicze poszukiwania zaprowadziły aranżującego w rzadko odwiedzane zakątki. Tak zdecydowany kolor podłóg wymaga umiaru – stosujcie go zatem ostrożnie.

Bardzo ciemne. Głębokie brązy znamionują powagę i nobliwość. Takie też wnętrza – konserwatywne salony czy pełne powagi gabinety – zyskają na urodzie, gdy wyposażymy je w ciemnie podłogi.

Czarne. Kolejna propozycja dla odważnych. Do nich jednak świat należy – czarne podłogi będą wyglądać doskonale w minimalistycznych wnętrzach lub w pofabrycznym klimacie loftów.

Okazuje się więc, że już na pierwszych etapach aranżacji domowego wystroju należy dokonywać świadomych wyborów – głównie po to, aby na kolejnych móc ułatwić sobie życie. Warto zatem ponieść ten wysiłek.