Styl skandynawski
Dom

07 maja 2018

Dom w stylu skandynawskim – zdradzamy tajniki trendu

Marzysz do domu, który emanuje ciepłem? Marzysz o domu, do którego aż chce się wracać po całym dniu pracy? Widzisz siebie i swoją rodzinę w przytulnej, komfortowej przestrzeni? Aby zrealizować tę piękną wizję wybierz styl skandynawski. Zaraz dowiesz się jak w tej estetyce urządzić swój dom.

Dużo dobrego

Na styl skandynawski składają się pewne idee, które zebrane razem i stosowane konsekwentnie pozwolą wdrożyć ten specyficznym sposób na życie. Styl skandynawski nie jest bowiem katalogiem wytycznych dotyczących modeli poszczególnym mebli, ale jest zbiorem zasad, które realizowane stworzą dom o jakim marzysz. Zatem po pierwsze: prostota. Skandynawowie znani są ze swojego praktycznego podejścia do przedmiotów codziennego użytku, cenią sobie niezawodność i ergonomię, wybierają rzeczy, które będą służyć im wydajnie i długo. Takie podejście sprawia, że sprzęty zgromadzone w skandynawskich domach emanują prostą formą podporządkowaną funkcji jaką mają spełniać. Warto jednak podkreślić, że prostota nie oznacza braku komfortu. Piękne, proste sofy czy fotele wołają wręcz, aby na nich usiąść i odpocząć.

Kolejna idea to szacunek – zarówno w stosunku do własnych tradycji jak i do przedmiotów. Dlatego też w skandynawskich domach tak często obserwujemy inspirujący miks nowego i starego. Fakt, że coś zostało kupione ponad dekadę temu nie jest bowiem żadną przesłanką do tego, aby się rzeczy pozbyć, szczególnie, jeśli nadal działa. Warto ją raczej poddać renowacji, aby odkryć jej piękno na nowo. Materiał, z którego wykonano sprzęty również otaczany jest szacunkiem, odpowiedzialne i ekologiczne podejście do życia sprawia, że Skandynawowie czerpią z natury rozsądnie i według zasad zrównoważonego rozwoju. W ich domach mnóstwo jest drewna, o które się dba, aby służyło długo. Szacunek należy się wszystkim, również robotnikom i rzemieślnikom, którzy wykonali wyposażenie domu, zarówno to tradycyjne jak na przykład koce i pledy w rustykalnym stylu jak i to, które niedawno opuściło fabrykę.

Warunkiem udanej aranżacji w stylu skandynawskim jest przestrzeń, rozumiana zarówno jako umiar w gromadzeniu sprzętów – wnętrza te nigdy nie są przeładowane meblami czy dekoracjami, jak i przestrzeń rozumiana jako kreowanie poszczególnych pomieszczeń z uwzględnieniem potrzeb każdego mieszkańca, po to, aby zapewnić każdemu z nich niezbędny komfort.

Niezwykle ważne jest światło. Wynika to zapewne z faktu, że w Skandynawii panuje jego deficyt. Brak słonecznych dni mieszkańcy Północy rekompensują sobie w domowych zaciszach. Skandynawskie wnętrza są jasne dzięki zastosowaniu właściwych barw oraz dzięki maksymalnemu odsłanianiu okien. Paleta kolorów używana w tego typu aranżacjach to przede wszystkim wszelkie odcienie bieli. Meble również są jasne, pomalowane farbą bądź zaledwie zaolejowane ukazujące piękne odcienie i usłojenie drewna.

Najważniejsza jednak jest harmonia, którą osiągają mieszkańcy dzięki właściwemu wyważeniu poszczególnych akcentów. Jasne ściany równoważą pastelowe obrazy. Sosnowa podłoga przykryta jest ciemniejszym dywanem, a białe kuchenne meble stanowią piękne tło dla tradycyjnej czerwonej zastawy. Ważne jest więc szukanie równowagi – dzięki znajomości wspomnianych wyżej zasad będzie to dużo łatwiejsze. Wyruszajcie więc na poszukiwania układając przestrzeń w sposób, który zaprezentuje Wasze osobiste podejście do takich pojęć jak tradycja, szacunek, harmonia i umiar. Z pewnością uda Wam się stworzyć wnętrze, które będzie stanowić Waszą interpretację tych zasad. Powodzenia.