Shabby chic
Dekoracje

17 Kwi 2018

Dekoracje w stylu shabby chic

Zmęczeni zimnym minimalizmem zaczynamy szukać otoczenia, w którym poczujemy się dobrze. Zaczyna mierzić nas technologia w jednostajnych barwach inox. Chcemy czuć pod palcami fascynujące nierówności naturalnego drewna i kolejne warstwy nakładanej farby. Chcemy ciepła i poczucia, że stworzyliśmy miejsce, które możemy nazywać domem. Przytulność na wiele różnych sposobów może zapewnić Wam styl shabby chic, który właściwie zaprojektowany pozwoli wykreować miejsce, do którego zawsze będziecie chcieli wrócić.

Spragnieni drobiazgów

Czy to już zmierzch wnętrz w stylu nowoczesnym? Z pewnością nie, warto jednak zauważyć, że coraz częściej zwracamy się w stronę estetyk, których źródłem jest tradycja – czy to styl prowansalski czy opisywany obecnie shabby chic swoje korzenie mają w stylu wiejskim, który wiąże się zarówno z wykorzystaniem naturalnych materiałów jak i ogromną ilością przedmiotów – zarówno elementów o charakterze funkcjonalnym jak i dekoracji, które swoją niebanalnością budują wyjątkową atmosferę wnętrza. Jeśli więc jesteście spragnieni ciepła, faktur, kolorów i wzorów możecie uruchomić swoją wyobraźnię i wyrazić się aranżując wnętrze, w starym lub celowo postarzonym stylu shabby chic.

Shabby hic – zanurzone w dekoracjach

Drewniane meble, abażury z tkanin czy lamp, koronkowe firanki, wełniane pledy, tkane chodniki, wiklinowe koszyki czy ceramiczne doniczki – wszystkie te tworzywa są niezwykle naturalne, ciepłe w dotyku, kojarzące się z domem, z tradycją, z rodziną i wspólnie spędzanym czasem. Możecie korzystać z nich wszystkich.

Czym dekorować?

W zasadzie dekoracją może być wszystko. Ciepły, ukochamy pled, którym okrywamy się czytając książkę, wyszywana poszewka na poduszkę, na której uwielbia leniuchować kot, kupione na pchlim targu szklane świeczniki i dobrane do nich pachnące świece. Shabby chic to styl, który wspaniale nadaje się do celebrowania pięknych chwil oraz do tego, aby pielęgnować rodzinne tradycje, stąd też wnętrza utrzymane w opisywanej stylistyce będą doskonałą oprawą dla prezentacji kolekcji figurek przywożonych z wakacji czy ekspozycji ulubionych zdjęć rodzinnych powieszonych w różnorodnych ramkach na ścianie, w korytarzu.

Ile wizji ciepłego, przytulnego gniazdka, tyle też pomysłów na dekoracje – shabby chic tym się różni od magazynowych trendów, że pozwala wyrazić nam własny charakter i dzięki temu stworzyć wnętrze, które będzie najpiękniejsze dla nas i naszych bliskich. Brak jasno wyrażonych reguł pozwala nam poczuć swobodę, która przejawiać się może w eklektycznym podejściu do gromadzenia drobiazgów – ten styl pozwala na wiele, a wybacza jeszcze więcej – zatem można dekorować bez ograniczeń według nie znanej minimalizmowi zasady – im więcej tym piękniej. W shabby chic trudno przesadzić z ilością dekoracji –niech więc Was powstrzyma własna rozwaga – ktoś to wszystko będzie przecież sprzątać.

Do it yourself – udekoruj się sam

Shabby chic kocha wszelkie rękodzieło, kocha również dekoracje, które tworzymy samodzielnie. Technika decoupage, które pozwala kreować piękne, intencjonalnie postarzone przedmioty, takie jak kuferki, skrzynki, doniczki czy konewki jest wręcz kwintesencją estetyki shabby chic. Zatem mało tego, że możecie bez ograniczeń dekorować wnętrza, możecie również tworzyć te dekoracje samodzielnie. Internet pełen jest poradników i przewodników po rozmaitych technikach tworzenia unikalnych przedmiotów – może oprócz tego, że stworzycie przepiękne wnętrze uda się Wam również znaleźć swoją nową pasję?