Dekoracje w stylu minimalistycznym
Dekoracje

17 Kwi 2018

Dekoracje w stylu minimalistycznym – gdy mniej znaczy więcej

Zwykliśmy sądzić, że minimalizm nie znosi ozdób oraz, że to właśnie długie, puste powierzchnie blatów czy rozległe połacie meblowych frontów stanowią jedyną dekorację tego stylu. Nic bardziej mylnego – o powodzeniu każdej aranżacji decyduje umiejętność osiągnięcia właściwej równowagi – punkt ten gdzie indziej znajduje się w stylu prowansalskim, gdzie indziej w kolonialnym, a jeszcze gdzie indziej w stylu minimalistycznym – nie oznacza to jednak absolutnie braku przedmiotów o dekoracyjnym charakterze – bez nich aranżacja pozbawiona jest życia, a przecież do życia wnętrze to ma służyć – będą mieszkać w nim ludzie, mają odczuwać komfort, lubić spędzać w nim czas, być w stanie w nim odpocząć i spotkać przyjaciół. Minimalizm nie oznacza więc odhumanizowania naszych domów i mieszkań, oznacza umiejętność doboru odpowiednich środków, aby osiągnąć aranżacyjny sukces – stworzyć minimalistyczne wnętrze – spójne i piękne zarazem.

Dla kogo minimalizm?

Dla kogo właściwie stworzono styl minimalistyczny? Czy każdy będzie dobrze czuł się w tego typu wnętrzu? Otóż nie. Style we wnętrzarstwie podobnie jak modowe trendy zmieniają się co jakiś czas i naraz dokąd nie pójdziemy widzimy podobne do siebie pokoje, kuchnie z frontami bez uchwytów i czarno-szare błyszczące blaty. Dodatkowo utrzymanie takiego właśnie wizerunku wymaga ogromnej wzorniczej konsekwencji – jeśli nie jesteście w stanie się na nią zdobyć nie warto się męczyć. Mieszkanie ma być dla Was, a nie Wy dla mieszkania, zatem, jeśli lubicie zbierać porcelanowe słoniki lub przyczepiać do lodówki magnesy przywiezione z podróży po świecie odpuście sobie minimalizm – nie ma sensu męczyć się we wnętrzu niezgodnym z naszym charakterem wyłącznie z tego powodu, że jest to obecnie mega modne.

Mało, ale drogo

Jeśli natomiast lubicie wzorniczą powściągliwość, jeśli lubicie umiar i marzy Wam się aranżacja, której zadaniem jest podkreślenie piękna pojedynczych obiektów będziecie doskonale czuli się w wnętrzu gdzie podstawową zasadą jest – mniej znaczy więcej. Wybór tych kilku przedmiotów, którym nadacie wyjątkową rangę będzie wymagał sporej uwagi. Dobierając dekoracje do minimalistycznego wnętrza można zdecydować się coś droższego niż nasze „zwykłe” domowe przedmioty – w minimalistycznym stylu dekoracji będzie mniej, mnożna więc trochę poszaleć. Klasyki designu, sygnowane repliki, czy – dla zamożnych – oryginały – staną się wyśmienitym wykończeniem aranżacji.

Faktura

Kierując się wyborem odpowiednich dekoracji starajmy się opuścić nieco utarte szlaki minimalizmu, próbujmy kreować wzornicze kontrapunkty, które przyciągają wzrok i przykuwają uwagę. Warto wypróbować sposób z niebanalną fakturą lub barwą – lśniąca na srebrno waza o geometrycznej, wyczuwalnej pod palcami teksturze będzie wyglądać świetnie na kuchennej wyspie. Głęboka czerń świecznika toczonego w idealny romb będzie zarówno funkcjonalnym sprzętem jak i przedmiotem przypominającym rzeźbę w muzeum sztuki nowoczesnej. Warto przekraczać granicę i bawić się kontrastami – to właśnie te mini niekonsekwencje w sztywno pojmowanym minimalizmie nadadzą aranżacji pazur, którego wszyscy będą nam zazdrościć. Wartym polecenia jest również sposób na multiplikowanie identycznych obiektów. Wyobraźmy sobie w szerokim holu sześć identycznych betonowych donic, które odbijają się w monochromatycznej bieli posadzki i ścian, do tego mocna zieleń wypielęgnowanych roślin – to nadal minimalizm, ale jaki szykowny. Umiejętność budowania wnętrz w określonej tendencji uda się tym, którzy potrafią w twórczy sposób naginać zasady – sprawdź czy należysz do tej grupy.